545417-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Jordbruksvaror
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal insatsvaror till Kriminalvårdens jordbruk
Referensnummer: 2018-25474
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03144000 Jordbruksvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Information om upphandlingen
Kriminalvården erbjuder leverantörer av insatsvaror för jordbruk (såsom utsäde, foder, gödsel och övriga förnödenheter) att lämna in anbudsansökan för deltagande i ramavtal för leveranser till Kriminalvårdens tre jordbruk.
Avtalet är indelat i tre avtalsområden; Rödjan, Svartsjö och Sörbyn.
Avrop görs genom förnyade konkurrensutsättningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03100000 Jordbruks- och trädgårdsprodukter, 03110000 Grödor, trädgårdshandels- och trädgårdsprodukter, 03114000 Halm och foderväxter, 24430000 Animaliska eller vegetabiliska gödselmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen