See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster Krisberedskap och civilt försvar, ledning och samverkan
Beskrivning: Ramavtal avseende konsulttjänster krisberedskap och civilt försvar inom området Ledning och samverkan. MSB utgår i arbetet från det framtagna ramverket, Gemensamma grunder, som ska ge stöd till myndigheter, kommuner och organisationer i Sverige. Upphandlingen avser konsulttjänster för förvaltning, implementering och vidareutveckling av detta arbete. Upphandlingen är uppdelad på tre ramavtalsområden 1) Strategisk utveckling, 2) Stöd till aktörer och 3) Projektledning.
Intern identifierare: 25/85
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 75000000 Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1688791-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område 1 Strategisk utveckling, specifika krav
Beskrivning: Detta ramavtalsområde avser strategisk utveckling som är en del inom ledning och samverkan vid samhällsstörningar. Med strategisk utveckling avses nyutveckling eller vidareutveckling av metoder och arbetssätt inom ledning och samverkansområdet.
Intern identifierare: 1688794-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 2 Stöd till aktörer, specifika krav
Beskrivning: Detta ramavtalsområde avser en stödjande funktion. Med stödjande funktion avses att ge stöd till aktörer utifrån ramverket Gemensamma grunder och de metodstöd MSB tillhandahåller inom intern ledning. Stöd i olika situationer i form av exempelvis workshops, utbildningar och stöd till aktörernas egenutveckling. Konsulternas huvudsakliga uppgift är att bistå i MSB:s stöd till olika aktörer och också att självständigt stödja olika aktörer avseende ledning och samverkan vid samhällsstörningar. Uppsökande aktiviteter och relationsbyggande är centralt, där aktörer på lokal, regional, central och nationell nivå utgör viktiga målgrupper. Arbetet med att ge stöd till aktörer genomförs för att ge en helhetsbild inom området ledning och samverkan vid samhällsstörningar så att aktörerna får en gemensam kunskapsbas och förståelse för sin och andra aktörers roll i systemet.
Intern identifierare: 1688792-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Område 3 Projektledning, specifika krav
Beskrivning: Detta ramavtalsområde avser projektledning, projektkoordinering och stöd till projektledning inklusive tillhörande arbetsuppgifter, vilket är en del av MSB:s stöd till aktörer och arbete med att hålla samman utveckling inom ledning och samverkan vid samhällsstörningar.
Intern identifierare: 1689389-3