54552-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Vägtransporter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskiner och transporter för entreprenader.
Referensnummer: 17/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar gräv- och transporttjänster. B behov omfattar band- och hjulburna grävmaskiner, hjullastare/lastmaskiner, traktorgrävare, kranbilar, tippbilar och anläggningsmaterial samt lastväxlare. Samtliga maskiner och lastbilar med förare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144710 Hjullastare, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar gräv- och transporttjänster. B behov omfattar band- och hjulburna grävmaskiner, hjullastare/lastmaskiner, traktorgrävare, kranbilar, tippbilar och anläggningsmaterial samt lastväxlare. Samtliga maskiner och lastbilar med förare. Ovan angivna maskiner är indelade i anbudsområden. Varje anbudsområde kommer innehålla specifikt angivna omfattningar, krav och förutsättningar. Totalt årsbehov på ovan angivna maskiner fördelat på ett antal olika klasser var 2016 cirka 46 000 timmar. Under 2016 köpte B cirka 27 000 ton anläggningsmaterial i blandade fraktioner.
Behovet är störst i Östergötland och framförallt inom Linköpings kommun.
Avtal kommer att tecknas med en eller flera L inom respektive anbudsområde.
Angivna volymer är baserade på statistik från föregående år. B garanterar ingen volym för framtida arbeten.