54555-2026 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Avverkningsledare, Program Norrbotniabanan Stora projekt
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAvverkningsledare, Program Norrbotniabanan Stora projekt
BeskrivningUppdraget är ett konsultuppdrag gällande projekterings- och byggledning vid framtagandet av förfrågningsunderlag/bygghandlingar till entreprenadskedet som omfattar avverkning inom järnvägsmark, servitutsytor och tillfälligt nyttjandeytor inför att mark- och anläggningsarbetena ska påbörjas för Norrbotniabanan. Detta innebär att konsulten kommer att arbeta som resursförstärkning i beställarens projektorganisation. Programmet är indelat i flera projekt, varav detta uppdrag avser främst arbete inom: • Skellefteå södra –Projekt Avverkning som ansvarar för avverkningen och återbeskogning på hela sträckan Dåva- Skellefteå.
Intern identifierareKOM-419477
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareAvverkningsledare, Program Norrbotniabanan Stora projekt