Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster 2020
Referensnummer: KS 2020-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar laboratorietjänster av bland annat dricksvatten, avloppsvatten och livsmedel.I tjänstens utförande ska såsom provtagningsmaterial, hämtningar, analyser och rapportering av provsvar samt rådgivning ingå.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar de upphandlande enheternas behov av laboratorietjänster för successiva avrop under avtalstiden. Tjänster som beställaren är i behov av gäller exempelvis upphämtning av prover från beställaren och leverans till laboratoriet och analyser samt både planerade och akuta provtagningar.
Leverantören ska kunna erbjuda beställaren utbildning på plats hos respektive beställare.