54563-2019 - ÄndringSverige-Järfälla: Anläggningsarbeten för spillvattenledning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Kommunalt VA till omvandlingsområde i Järfälla
Referensnummer: Ten 2018/624
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vatten- och trycksatt spillvattenledning ska dras mellan St. Eriks väg i Stäket och Ängsjö, via Uddnäs och Lund. Hela systemet kommer att vara uppbyggt med LTA-pumpar samt två större pumpstationer (en i Ängsjö och en mellanpumpsstation i Lund). Totalt cirka fem (5) km ledning och 51 LTA-anläggningar, utöver de två (2) större pumpstationerna.