54576-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Markrening och markbehandling
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons 2017-09
Referensnummer: 1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90522400 Markrening och markbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
I projekt Norra Djurgårdsstaden avses följande entreprenader upphandlas inom det närmsta året:
E-354 Ö och påldäck Kolkajen. Samverkansentreprenad. Utförs 2020-2025. Värde 1,5 Mdr kr.