545786-2020 - ResultatSverige-Västerås: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekteringsledning Västerås nya Resecentrum
Referensnummer: FN 2020/00262-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggprojektet nya resecentrum är på väg att startas upp genom att i första skedet ta fram en programhandling. För att genomföra detta krävs resurser inom projekteringsledning och projektledning för att leda konsultgruppen som ska ta fram programhandlingen. Beslut om förprojektering som bland annat innehåller programhandlingsprojektering togs av kommunstyrelsen i december 2019.
Som option kommer sedan arbetet eventuellt att fortsätta genom att företräda beställaren i projektet i frågor gällande det fortsatta genomförandet, som ansvarig och kunnig gällande byggnadens funktion, gestaltning och kvalitét, tills att projektet är avslutat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nej!