See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Öppet förfarande - Content (Kreativ) byrå (Ramavtal)
Beskrivning: Jämställdhetsmyndigheten spelar en central roll i Sveriges jämställdhetsarbete. Vi ska bidra till ett effektivt genomförande av jämställdhetspolitiken så att regeringens jämställdhetspolitiska prioriteringar får genomslag. Myndighetens kommunikation fokuserar på att öka kunskap om jämställdhetsfrågor för att jämställdhetspolitiken ska få genomslag. Ett viktigt mål för oss är att stärka vår roll som expertmyndighet. Kommunikationen riktar sig till olika målgrupper som beslutsfattare, yrkesverksamma, civilsamhället och i viss mån allmänheten, med olika typer av budskap i våra kanaler. Vi behöver en kommunikationspartner som kan stödja våra mål och strategiska prioriteringar. En byrå som kan bidra med expertis inom olika kommunikationsdiscipliner för att säkerställa effektiv och målgruppsanpassad kommunikation. Jämställdhetsmyndigheten söker en erfaren och mångsidig content-/kommunikationsbyrå som kan fungera som en strategisk och operativ partner för att säkerställa att myndighetens kommunikation når ut effektivt och anpassat till olika målgrupper. Byrån ska kunna hantera både strategiska och operativa uppgifter inom kommunikation och innehållsproduktion. Den optimala byrån är en långsiktig partner som kan agera som en förlängning av Jämställdhetsmyndighetens kommunikationsteam och samtidigt bidra med innovativa idéer och nya perspektiv för att stärka kommunikationen.
Intern identifierare: ALLM 2025/13
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Förhandlat förfarande har valts för att efterfrågade funktioner utgör lösningar som kan utformas under avtalstidens gång. Att kravställa tjänsten i detalj skulle därför kunna utesluta vissa tänkbara lösningar eftersom marknaden erbjuder varierande koncept och affärsmodeller. I dagsläget är det svårt att exakt kravställa funktionsområdena med tillhörande tjänster samt hur dessa ska levereras i form av ett helhetsåtagande. Detta gör att Jämställdhetsmyndigheten behöver ett förhandlingssteg (se del - UTVÄRDERING OCH FÖRHANDLNGSPROCESS) som kan utgå från och förtydliga ramavtalsleverantörernas specifika erbjudande. Detta för att kunna få fram ett uppskattat totalpris som ger den ekonomiskt mest fördelaktiga lösningen för Jämställdhetsmyndighetens behov.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79340000 Reklam och marknadsföring
Ytterligare klassificering (cpv): 79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning, 92100000 Film- och videotjänster, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92111000 Film- och videoproduktion, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion, 92111220 Produktion av reklamvideor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Fullservicebyrå
Beskrivning: Jämställdhetsmyndigheten inbjuder och välkomnar anbudsgivare att lämna anbud i Jämställdhetsmyndighetens ramavtalsupphandling av en Contentbyrå (Kreativ byrå) för kommunikation enligt närmare beskrivning i kravspecifikationen. Jämställdhetsmyndigheten kommer genomföra ett öppet förfarande.
Intern identifierare: 1713203
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Fullservicebyrå (1) (1)
Intern identifierare: 1713204