545839-2021 - ResultatSverige-Landvetter: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om koncessionstilldelning
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kiosk och servicebutiker på Stockholm Arlanda Airport och Göteborg Landvetter Airport
Referensnummer: SDA 2021-00557
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncessionshavaren ska bedriva två (2) kiosk och servicebutiker placerade på Stockholm Arlanda Airport och Göteborg Landvetter Airport.
Kiosk och servicebutikerna ska bedrivas av ett väletablerat rikstäckande varumärke och erbjuda ett sortiment beskrivet i Bilaga Kravspecifikation.
Konceptet skall vara tydligt profilerat på take away för de måltidslösningar som erbjuds.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD.  Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt. Kontroll av i ESPD angiven information sker innan tilldelning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 513 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Koncessionshavaren ska bedriva två (2) kiosk och servicebutiker som tillhandahåller ett utbud enligt sortiment beskrivet i Bilaga Kravspecifikation (punkt 3), placerade på Stockholm Arlanda Airport och Göteborg Landvetter Air-port.