545941-2018 - ÄndringSverige-Halmstad: Medicinska förbrukningsartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förband, sårvård- och gips/produkter
Referensnummer: DNRGS180251
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser Region Halland samt Hallands kommuners hela behov av förband, sårvårdsprodukter inkl. gips med tillbehör.
Upphandlingen innefattar allt från enklare produkter (exempelvis plåster, torkar och kompresser) till mer avancerade produkter som exempelvis förband för svårläkta sår samt gips med tillbehör. Det ingår även olika typer av fixerande produkter.