Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn - Support och underhåll av Procapita IT-system
Referensnummer: 2018-062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar support, underhåll och vidareutveckling av Procapita Education med tillhörande system till Karlskoga kommun.
Avtal kommer att tecknas tidigast 10 dagar från den dagen annonsen om förhandsinsyn publicerats.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Efter genomförd marknadsundersökning kan efterfrågad support, underhåll och vidareutveckling av elevadministrativa systemet Procapita Education som kontraktet avser endast levereras av Tieto Sweden Healthcare & Welfare AB. Då kommunen ej med stöd av det ursprungliga avtalet kan hävda rätt till åtkomst av källkod och inte heller har möjlighet att själv eller genom tredje man utföra nödvändiga åtgärder är situationen sådan att dessa åtgärder endast kan tillhandahållas/utföras av den ursprunglige leverantören av systemet. Karlskoga kommun bedömer således att endast denna leverantör på grund av tekniska skäl och den ensamrätt denne åtnjuter kan komma ifråga som leverantör av dessa tjänster.
Upphandlingen kommer att ske genom en förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU 6:14 punkt 2 och 3 d.v.s. av tekniska skäl endast en möjlig leverantör.