545985-2021 - PlaneringSverige-Göteborg: Färdigställande byggnadsarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Request for information - invändig renovering Gärdsås
Referensnummer: FB2021-2852
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Familjebostäder i Göteborg AB kommer preliminärt under åren 2023–2027 att genomföra invändig, planerad, renovering av åtta flerfamiljshus på Siriusgatan 16–76. Det är av stort intresse för oss att förstå marknaden och de förutsättningar potentiella anbudsgivare i kommande upphandling har att ta hänsyn till, eftersom vi vill ha in kvalitativa och konkurrenskraftiga anbud.
Materialet annonseras som en RFI i Mercell TendSign under 21 dagar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44812400 Material för målning och tapetsering, 45000000 Anläggningsarbete, 45262690 Renovering av byggnader, 45421000 Snickeriarbeten, 45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45432110 Golvläggning, 45442110 Målning av byggnader, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ingen upphandling, detta är en request for information