Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad för drift och underhåll av naturreservat
Referensnummer: FSK 2021/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77211400 Trädfällning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattar Stockholms stads, genom fastighetskontoret, upphandling av en entreprenad för drift och underhåll avseende följande naturområden, där Stockholms stad är markägare men som ligger i andra kommuner: del av Görvälns naturreservat i Järfälla kommun (c:a 134 hektar); Nacka naturreservat i Nacka kommun (c:a 730 hektar); och Ågesta friluftsområde (c:a 564 hektar) innefattande del av Orlångens naturreservat (c:a 362 hektar) i Huddinge kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77211400 Trädfällning, 77211500 Trädvård, 77231100 Skötseltjänster för skogsresurser, 77231300 Skogsförvaltning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen