546109-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stockholmshusen DIS för totalentreprenad i samverkan
Referensnummer: 2021-1038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Bostadsbristen är en av huvudstadens och regionens största utmaningar. Bristen på bo-städer motverkar stadens hållbarhetsmål och begränsar stadens utveckling. De kommunalägda bostadsbolagen Familjebostäder, Stockholmshem och Svenska Bostäder har en viktig roll för att bidra till att lösa dessa utmaningar genom att bygga lägenheter i fint ut-formade hus med rimliga hyror till lägre kostnader.
Stockholmshusen är ett gemensamt projekt och en viktig del i bostadsbolagens planerade nyproduktion. Projekt Stockholmshusen startades 2015 med ambition att öka produktionstakten. Projektet har utvecklat ett konceptbyggande av bostadshus i syfte att bygga fler hyresrätter snabbare och mer kostnadseffektivt.
Dessa koncepthus, karakteriseras av fint utformade hus med fokus på en genomtänkt ut-formning med väl gestaltade detaljer såsom fönsteromfattningar i relief, en väl utvald kulörpalett, välkomnande entréer mm. Samtidigt ska fastigheterna leva upp till stadens i
övrigt höga krav på exempelvis energianvändning, miljö och tillgänglighet.
Projekt Stockholmshusen kommer att successivt anvisa lämplig mark och involvera entreprenörer redan under planeringsstadiet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen