546174-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Programvara för plattformskompatibilitet
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyperkonvergerad plattform (HCI)
Referensnummer: KS2023/0771
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48211000 Programvara för plattformskompatibilitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun efterfrågar Hyperkonvergerad plattform (HCI) med centralt gränssnitt.
Lösningens effektmål
Den erbjudna lösningen ska bidra till beställaren effektmål:
Möjliggöra högre tillgänglighet och mer möjligheter till katastrofåterställning för system i Lunds kommun
Tjänsteägare ska kunna erbjudas fler nivåer av tillgänglighet, lagring och återställningstid
Den nya serverplattformen ska vara skalbar för att stegvis kunna möta verksamhetens förändrade krav under de kommande åren
Förenklad administration och drift genom en centraliserad och konsoliderad helhetslösning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212000 Programmering av tillämpningsprogram, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingsdokumentet tillhandahålls elektroniskt via upphandlingsverktyget TendSign (se www.tendsign.com).
Inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt genom TendSign.
Endast elektroniska anbud accepteras.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara beställaren tillhanda senast den 2023-10-09 23:59.
Anbud som inte är beställaren tillhanda inom utsatt tid kommer att förkastas.
Omfattning
Ramavtalet omfattar leverans, installation, migrering, licenser, konfiguration och driftsättning av HCI.
Beställaren äger i enlighet med vad som anges i ramavtalet under avtalstiden avropa varor och tjänster från leverantören på det sätt och i enlighet med de villkor som anges i avtalshandlingarna. Leverantören ska vid avrop utföra uppdraget i enlighet med vad som anges i avtalshandlingarna. I avropshandling (eller i bilagor till denna) kommer beställaren att redovisa uppdragets omfattning i detalj.
Avrop från ramavtalet avser lösning exemplifierad i definierade Typkonfigurationer.
Takvolymen för hela avtalsperioden inklusive förlängningsklausuler avseende ramavtalet uppgår till 30 miljoner kronor.
Beställaren garanterar inga volymer.
Leverantören är skyldig att utföra uppdraget i enlighet med beställarens avrop.