546185-2019 - ResultatSverige-Södertälje: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2019-2047 Ramavtal anläggnings- och beläggningsarbeten Nykvarn
Referensnummer: TI 2019-2047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal gällande anläggnings- och beläggningsarbeten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111210 Sprängning och tillhörande bergrensning, 45111220 Röjning av ris och buskar, 45112000 Grävning och schaktning, 45112710 Utformning av grönområden, 45112723 Utformning av lekplatser, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233221 Vägmarkeringsarbeten, 45236000 Markanläggning, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45261310 Plåtslageri, 45262300 Betongarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45421000 Snickeriarbeten, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71550000 Smedtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen