546246-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Studentgatan 4, 8, 12 & 14, 16 Ombyggnation & renovering
Referensnummer: 23/75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden består av renovering samt ombyggnation av studentlägenhetshus samt omfattande ledningsbyte och markplanering. Studentgatan 4, 8 och 12 är byggda ca 1971 och är i behov av omfattande renovering och byte av tekniska installationer. Ombyggnationen medför även omfattande ledningsbyte av hela mediapaketet i mark. Studentgatan 4 renoveras enl ett lättare koncept där vi behåller korridorsrummen med tillhörande gemensamhetskök, medan några rum konverteras till att bli egna lägenheter med eget kök. Studentgatan 8, 12, 14 och 16 byggs om till att bli egna lägenheter. Totala antalet lägenheter efter renovering/ombyggnation ca 177 st för alla 5 hus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen