546248-2021 - ÄndringSverige-Alingsås: Byggnation av vintersportanläggningar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nolhaga Ishall
Referensnummer: Ref. nr 21/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212223 Byggnation av vintersportanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny ishallsanläggning planeras att byggas i Alingsås, Nolhaga där det idag finns en befintlig ishall placerad.
Befintlig ishall ska rivas och lämna plats för en ny anläggning på ca 5900 kvm BTA.
Entreprenaden är tänkt att utföras som ett samverkansprojekt (Partnering).