546288-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Huvudgrossist
Referensnummer: 192/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Livsmedel - Huvudgrossist. Sortiment och villkor för avtalet framgår av upphandlingsdokument med bilagor.
Avtalet har ett beräknat värde om cirka 60 000 000 SEK per år.
Volymerna som är angivna i svarsfilerna är baserade på stadens inköpsstatistik för augusti 2018 till juli 2019. Den redovisade statistiken utgör inga garantier om framtida volymer under avtalsperioden, antagen anbudsgivare ska leverera stadens faktiska behov.
Idag finns cirka 240 leveransadresser inom staden. Antalet enheter kan komma att variera under avtalstiden, både utökning och minskning av antalet enheter kan förekomma. Majoriteten av stadens skol- och förskolerestauranger är tillagningskök. Inom vård- och omsorgsförvaltningen finns det ett större produktionskök samt tre tillagningskök.
Över 90 % av beställningarna läggs idag via webbshop.
Staden har idag separata avtal avseende direktleverans av mejeriprodukter, färskt ovaccat kött, frukt och grönsaker samt potatis. Till viss del omfattar även upphandling av huvudgrossist dessa varuområden då stadens beställande enheter varierar i storlek och har olika behov. För små enheter med behov av flexibla leveranser har staden avtal med en lokal dagligvarubutik via deras webbshop.
Avtalet gäller i 2 år efter avtalsstart. Avtalet kan därefter förlängas i upp till 2 år, med ett år i taget.
Avtalsstart är planerad till 1 oktober 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen