546374-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Apparater för ljud- och videoinspelning samt ljud- och videoavspelning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetskameror och visuell digital tillsyn för Linköpings kommun
Referensnummer: Ks26 2021-38/ÄN 2021-290
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32330000 Apparater för ljud- och videoinspelning samt ljud- och videoavspelning
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i Linköpings kommuns (Beställarens) upphandling av
funktioner och tjänster för att genomföra visuell digital tillsyn nattetid på distans
hos brukare med beslut om hemtjänstinsats enligt Socialtjänstlagen, dvs brukare
på trygghetsboende, servicehus och ordinärt boende. Upphandlingen avser med
andra ord både trygghetskameror och tjänsten att utföra tillsyner.
Upphandlingen innefattar boende för brukare med beslut om hemtjänstinsats enligt
Socialtjänstlagen. Beslutad insats om tillsyn avser i det nu upphandlade ramavtalet
endast visuella digitala tillsyner som ges nattetid endast via trygghetskamera.
Brukare inom ordinärt boende med insats enligt Lagen om stöd och service (LSS)
omfattas inte av det nu upphandlade ramavtalet. Ramavtalet innefattar inte heller
brukare vid särskilda boenden eller tillsyner som ges dagtid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32330000 Apparater för ljud- och videoinspelning samt ljud- och videoavspelning, 32333200 Videokameror, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33195000 Patientövervakningssystem, 35121700 Larmsystem, 79711000 Larmövervakningstjänster, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85311100 Äldreomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattningen av trygghetskameror uppgår till högst 250 stycken kameror per
månad, varje månad under den totala ramavtalstiden inklusive förlängningsåret.
Omfattningen av utbildningstiden uppgår till högst fem (5) timmar per månad,
varje månad under den totala ramavtalstiden inklusive förlängningsåret.
Omfattningen av utökad support och/eller jourtid, utanför ordinarie avtalad
servicetid uppgår till högst tio (10) timmar per månad, varje månad under den
totala ramavtalstiden inklusive förlängningsåret.
Omfattningen av antal visuella digitala tillsyner per natt per brukare uppgår till
högst 25 000 tillsyner per månad, varje månad under den totala ramavtalstiden
inklusive förlängningsåret.
Denna upphandling omfattar inte någon utfästelse om att avropa en viss volym
under ramavtalstiden utan leverantören ska leverera det verkliga behovet inom
ramen för ovan beskriven takvolym.