Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Kommunalt fastighetsbolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Sprinkleranläggningar
Referensnummer: HS/2018:141
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45343230 Installation av sprinklersystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för planerat och avhjälpande underhåll, akuta åtgärder, installationer samt ombyggnader av sprinkleranläggningar.
Huddinge Samhällsfastigheter AB och Huge Bostäder AB genomför denna upphandling som en gemensam upphandling där både Huddinge Samhällsfastigheter och Huge Bostäder är avropsberättigade parter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen