546431-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: System- och stödtjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn avseende avtal gällande underhåll, support och konsulttjänster för dokument- och ärendehanteringssystem Public 360
Referensnummer: SSM2020-961
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Strålsäkerhetsmyndigheten (SSM) har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och efter denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden AB avseende underhåll, support och konsulttjänster tillsammans med förvaltning av gjorda anpassningar och konfigureringar samt leverans av nya service-pack för bolagets dokument- och ärendehanteringssystemet Public 360o. Avtalets värde är ca 400 tkr/år inklusive förlängningar. Avtalstiden är 8 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SSM har tecknat en i tiden obegränsad nyttjanderätt till Tieto Sweden AB:s dokument- och ärendehanteringssystemet Public 360o. Public 360 är ett ärende-, arkiv- och dokumenthanteringssystem. Tieto Sweden AB äger källkoden till systemet.
Motivering till varför upphandlingen inte annonserats:
Efterfrågade tjänster kan på grund av tekniska skäl och på grund av den ensamrätt som råder vad avser Tieto Sweden AB:s dokument- och ärendehanteringssystem Public 360, enligt vad som närmare följer nedan, endast tillhandahållas av en leverantör, Tieto Sweden AB. SSM har därför för avsikt att med hänvisning till 6 Kap 14§ 1 st 2 p Lag (2016:1145) om offentlig upphandling, tillämpa upphandlingsförfarandet "Förhandlat förfarande utan föregående annonsering".
Tieto Sweden AB är den enda leverantören som har kompetens att tillhandahålla och utföra efterfrågade tjänster. Tieto Sweden AB har också all upphovsrätt till systemet varför uppdraget även av det skälet enbart kan utföras av Tieto Sweden AB.
Mot bakgrund av ovan, kommer avtal att tecknas med Tieto Sweden AB efter det att tiden för frivillig avtalsspärr löpt ut. I samband med annons om förhandsinsyn träder frivillig avtalsspärr i kraft. Denna avtalsspärr innebär att avtal inte kan tecknas förrän efter tio dagar.