546435-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköpsanalysverktyg som tjänst
Referensnummer: 162/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48810000 Informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningen för Inköp och upphandling har fått i uppdrag att inrätta en analysfunktion för inköpsdata, där ett adekvat inköpsanalysverktyg är en förutsättning för funktionen. Inköpsanalysverktyget ska paketeras och levereras som en tjänst, vilken systematiserar tillgängliga uppgifter om gjorda köp i Göteborgs stads verksamheter.
Inköp och upphandling inbjuder därför till anbudsgivning avseende inköpsanalysverktyg som tjänst i enlighet med upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48441000 Programvara för finansiell analys, 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen