Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstecyklar
Referensnummer: SF 2021/495
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34430000 Cyklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Målet med upphandlingen är att ge stadens olika verksamheter möjlighet att köpa in cyklar och elcyklar som anställda kan använda i tjänsten. Syftet med detta är att effektivisera resorna i stadens tjänst samtidigt som kostnader och miljöpåverkan minskar och stadens cykelvarumärke ökar. Upphandlingen omfattar även tillbehör och service för nyinköpta cyklar samt befintliga cyklar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34422000 Cyklar försedda med hjälpmotor, 34430000 Cyklar, 34431000 Cyklar utan motor, 34432000 Delar och tillbehör till cyklar, 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen