546532-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Kirurgiska implantat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rygg- och nackimplantat
Referensnummer: UC-2022-145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33184100 Kirurgiska implantat
II.1.4.
Kort beskrivning
Neurokirurgiska kliniken samt Ryggkliniken i Linköping vid Region Östergötland avser att upphandla implantat för ryggkirurgisk verksamhet.
All ryggkirurgi inom Region Östergötland utförs vid Universitetssjukhuset i Linköping.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Se underlag kravspecifikation för anbudsområden och närmare information
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 9Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Anbudsområden
1 Bakre deformitetskirurgi vuxen
2 Bakre deformitetskirurgi barn
3 Cervikalt bakre fixationssystem
4 Främre skolioskirurgi
5 Degenerativa åkommor i ländryggen
6 Thorakolumbal fraktur
7 Thorakolumbal bur
8 Cervikal bur  - Peek
9 Cervikala plattor
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
UC-2022-145 Rygg- och neuroimplantat
Del nr: Anbudsområde 1. Bakre deformitetskirurgi vuxen
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Anbudsområde 2 Bakre deformitetskirurgi barn
Del nr: Anbudsområde 3 Cervikalt bakre fixationssystem
Del nr: Anbudsområde 4 Främre skolioskirurgi
Del nr: Anbudsområde 5 Degenerativa åkommor i ländryggen
Del nr: Anbudsområde 6 Thorakolumbal fraktur
Del nr: Anbudsområde 7 Thorakolumbal bur
Del nr: Anbudsområde 8 Cervikal bur - Peek
Del nr: Anbudsområde 9 Cervikala plattor