546564-2018 - ResultatSverige-Gävle: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: RS 2018/594
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71410000 Stadsplanering, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tekniska konsulter inom följande områden:
1. Arkitekt
2. Konstruktion Bygg
3. VVS, VA, Kyla samt medicinska gassystem
4. El- och telesystem
5. Fastighetsautomation (styr- och regler)
6. Brandskydd
7. Sprinkler
8. Geoteknik
9. Projektledning (större projekt)
10. Byggledning
11. BIM (Byggnadsinformationshantering)
12. Besiktningar entreprenader samt miljöinventering
13. Klimat, miljö och energi
14. Samhällsplanering, infrastruktur, trafik och mobilitet
15. Geografiska informationssystem
16. Inre Logistik