Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läsk, lättöl och kolsyrat vatten i returglas
Referensnummer: 2019-57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15982000 Läskedrycker
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att köpa läsk, lättöl och kolsyrat vatten i returglas för uttag efter behov
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15961000 Öl, 15981000 Mineralvatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser att upphandla läsk, lättöl och kolsyrat vatten i returglas för successivt uttag under avtalstiden. Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till 537 200 kronor (exklusive moms). Beloppet baseras på 2018-års statistik från nuvarande leverantör. Beloppen ska endast ses som en vägledning för leverantören och gäller utan förbindelse för beställaren. Antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.