Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
En-facks baklastande sopbil med kran och okomprimerat sidofack
Referensnummer: FEV22/0149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av en styck komplett En-facks baklastande sopbil med kran och okomprimerat sidofack till beställarens insamling- och återvinningsverksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten, 34144510 Fordon för avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sopbilen kommer att användas till att hämta kärl, containrar och underjordsbehållare. Sopbilen kommer till största del att användas i de centrala delarna av staden och det resulterar i väldigt många stopp och i och urstigningar. För chaufförernas bästa arbetsmiljö ska insteget till hytten vara så ergonomisk som möjligt. Bilen ska vara anpassade för svenska förhållanden avseende trafiksäkerhet, miljö och arbetsmiljö. Bilen beräknas köras 3000 mil per år. Bilen ska köras på HVO-bränsle (ska även kunna drivas med diesel)