546748-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Forskningsrådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom biostatistik
Referensnummer: 2-3001/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73210000 Forskningsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Karolinska Institutet (KI) inbjuder er härmed att lämna anbud avseende konsulttjänster inom biostatisik.
Omfattning
Upphandlingen omfattar stöd inom biostatistik till forskare vid KI. Detta inkluderar en bred mängd olika metoder och kompetenser inom till exempel:
- Kliniska prövningar (exempelvis statistiska analysplaner, powerberäkningar, studiedesign, randomisering, programmering, representation i safety monitoring boards)
- Försöksplanering och analys av pre-kliniska studier
- Design, datahantering och analys av observationella eller andra kvantitativa studier
Upphandlingen omfattar även statistisk programmering och utbildning (t.ex. medverkan i skräddarsydda specialistkurser eller kortare seminarier och workshops riktade till personal vid KI).
För att täcka KI:s behov av tjänsten är syftet är att upphandla ett ramavtal med minst två (2) och max sex (6) leverantörer..
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73110000 Forskning, 73111000 Forskningslaboratorietjänster, 79330000 Statistiktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till upphandling
Bakgrund
Inom KI bedrivs medicinsk forskning inom till exempel klinisk-, translationell-, epidemiologisk- och grundforskning. Syftet med denna upphandling är att säkerställa tillgång till adekvat tillgång för KI:s växande behov av olika biostatistiktjänster, inkluderande statistisk programmering, analyser samt utbildning av personal vid KI.
Statistisk programmering handlar till exempel om att på ett reproducerbart sätt (dvs med hjälp av källkod) skapa och förbereda studiedatamängder för de analyser som i nästa skede kan besvara olika vetenskapliga frågeställningar. I begreppet statistik analys ingår såväl framtagande av statistiska analysplaner som utförande och tolkning av resultat från statistiska analyser.
Kliniska prövningar (exempelvis statistiska analysplaner, powerberäkningar, studiedesign, randomisering, programmering, representation i safety monitoring boards)
Försöksplanering och analys av pre-kliniska studier
Design, datahantering och analys av observationella eller andra kvantitativa studier
För att täcka KI:s behov av tjänsten är syftet är att upphandla ett ramavtal med minst två (2) och max sex (6) leverantörer.
Anbud kan endast lämnas på hela upphandlingen. KI har undersökt möjligheten att dela upp kontraktet men kommit till slutsatsen att det inte är praktiskt möjligt och/eller ekonomiskt försvarbart.