546853-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Avlägsnande av slam
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TV-inspektions-, slamsugnings- och spoltjänster hos Nodra i Norrköpings kommun
Referensnummer: ABV 2020/0193-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal för TV-Inspektions-, slamsugnings och spolningstjänster i Nodra AB anläggningar i Norrköpings kommun.
Ramavtalet omfattar succesiva avrop när behov uppstår i beställarens anläggningar.
TV-inspektionstjänster av avloppsledningar dimensioner 110 m.m. till 1 600 mm inom Norrköpings Kommun. För TV-inspektion ingår även i ramavtalet att vid behov tillhandahålla dykeritjänster vid inspektioner, filmningar, rensningar m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Slamsugnings- och spolsugningstjänsterna är uppdelat i olika utföranden:
Ronderingsspolning
Planerat underhåll
Akut underhåll
Utkörning av renvattentank
Besiktning och rengöring av oljeavskiljare med tillhörande sandfång enligt SS-EN 858.2.
Mer detaljerad information om tjänsternas innehåll specificeras i kravspecifikationen.
Ramavtalet omfattar alla erforderliga arbeten, utrustningar, material och leveranser för projektets redovisning i fullt färdigt skick.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Beställaren uppskattar sitt totala behov av sådana tjänster som omfattas av ramavtalet till 28 000 000 SEK. Detta utgör ramavtalets takvolym. Om ramavtalets omsättning uppgår till takvolymen har beställaren rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av avtalet som ingåtts dessförinnan.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån ledningsbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet som beställaren avropar.