546865-2021 - ResultatSverige-Kristianstad: Motorfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon inklusive service och reparationsavtal
Referensnummer: 2020-O002546
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser personbilar, MPV, minibuss och transportfordon inklusive service och reparationsavtal. Fordonen kommer både vara verksamhetsbundna fordon samt förmånsbilar för Region Skånes personal. Merparten av fordonen kommer att köpas in genom finansiell leasing via Region Skånes aktuella avtalspart.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar, 34115000 Andra personbilar, 34115200 Motorfordon för transport av färre än tio personer, 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning, 50111000 Skötsel, reparation och underhåll av bilpark, 50112000 Reparation och underhåll av bilar, 66114000 Finansiell leasing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen