546893-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Ramavtal entreprenad arbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal entreprenad arbeten
BeskrivningKarlshamn Energi AB bildar tillsammans med de helägda dotterbolagen Karlshamn Energi & Vatten AB &Karlshamn Elnät AB, en koncern. Karlshamn Energi AB ägs till 100 % av moderbolaget Stadsvapnet i Karlshamn AB, som i sin tur ägs av Karlshamns kommun. Verksamheten i Karlshamn Energi AB omfattar affärsområdena Fjärrvärme, Bredband och med där tillhörande tjänster. Ramavtalet omfattar markarbeten för [VA-ledningar med tillbehör / fjärrvärmeledningar med tillbehör / elkablar med tillbehör] med entreprenadmaskiner och förare samt anläggningsarbetare enligt villkor i detta avtal och enligt anbudsformulär. 3 separata avtal tecknas med bolagen Karlshamn Energi AB 556223-8849, Karlshamn Energi Vatten AB 559170-4308 samt Karlshamn Elnät AB 559440-7347.Vi kommer teckna 2 st avtal för varje bolag med rangordning av entreprenörer 1 & 2. Alla arbeten kommer att utföras inom Karlshamns kommun både utanför och inom tätbebyggt område samt i central stadsmiljö. Samtliga arbeten skall utföras i enlighet med AMA Anläggning 23 om inget annat anges.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102171:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232151 Byggnadsarbeten: renovering av huvudvattenledning, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp