54697-2023 - ÄndringSverige-Linköping: Anestesi och återupplivning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Narkos IVA
Referensnummer: UC-2022-270
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33170000 Anestesi och återupplivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar till största delen produkter av engångskaraktär inom anestesi och IVA samt övriga luftvägsprodukter inom följande kategorier: andningsblåsa, narkosmask, narkos-/ ventilatorblåsa, larynxmask, trakealtub, endobronkialtuber, bronkblockare, nästub, svalgtub, intubationsledare, syrgasmask, syrgasgrimma, CPAP produkter, timdiures, fekal slang och kateter, filter, adapter, mätare, fixering, ögonskydd täckande, nebulisering, läkemedelsdistribution, PICCO, kapnograf, indikeringsmätare för koldioxid och lyftlakan/underlägg.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per anbudsområde, om inget annat anges i respektive kravspecifikation, under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.