547021-2020 - ResultatSverige-Malmö: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: 20/00596
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
VA Syd har ett behov av att säkra tillgången till tekniska konsulter och arkitekter för mindre och medelstora projekt, för löpande arbeten såväl som för insatser med kortare varsel. Projekten innefattar nybyggnad såväl som om- och tillbyggnader av befintliga fastigheter som VA Syd förvaltar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen