547060-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-KRISTIANSTAD: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avseende linjäraccelerator
Referensnummer: 2019-O002118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn gällande varukontrakt av 1 styck Linjäraccelerator till Strålbehandlingen vid SUS Lund, enligt 10 kap. 5§ LOU. Region Skåne har för avsikt att tilldela kontrakt genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering.
Benmärgsbestrålning är en behandling som föregår transplantation enligt ett strikt schema, varför avbrott och fördröjningar inte är acceptabla. Den lokalt framtagna behandlingstekniken Total Marrow Irradiation (TMI) är unik för acceleratorplattformen TomoTherapy® och har visats vara normalvävnadsbesparande jämfört med behandlingsalternativet helkroppsbestrålning.
Idag genomförs TMI-behandlingarna vid SUS Lund med en enda linjäraccelerator av ovanstående typ. Vi avser nu att förbättra patientsäkerhet och kliniskt arbetsflöde genom att investera i ytterligare en linjäraccelerator av samma leverantör inom avsedd investeringsbudget, då det endast är TomoTherapy® som kan utföra beskriven behandling på ett för Region Skåne optimalt sätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31643100 Linjära acceleratorer, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen