547082-2021 - ResultatSverige-Ludvika: Sand
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Halkbekämpningsmaterial
Referensnummer: GNU 2021/93
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14211000 Sand
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser löpande leveranser av kemiskt och mekaniskt halkbekämpningsmaterial för Falu kommun, Borlänge kommun, AB Borlänge Energi AB  och Borlänge Elnät samt vägsalt för vinter- och sommarväglag till Ludvika kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Borlänge - Sandningskross 0/6 salt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14211000 Sand, 34927100 Vägsalt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Borlänge - Krossmaterial fraktion 4-8 mm
Del nr: 2
Borlänge - Krossmaterial fraktion 4-8 mm, 100% återbrukat
Del nr: 3
Borlänge - Krossmaterial fraktion 2—5 mm
Del nr: 4
Borlänge - Torrsalt/Gatusalt
Del nr: 5
Borlänge - Saltlake
Del nr: 6
Falun - Salt
Del nr: 7
Falun - Grus
Del nr: 8
Falun - Grus - Krossmaterial 4-8 mm, 100% återbrukat
Del nr: 9
Ludvika - Torrsalt/Gatusalt och Sommarsalt
Del nr: 10