547083-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Konsulttjänster med experter inom betalmarknadsinfrastruktur och IT-förvaltning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsulttjänster med experter inom betalmarknadsinfrastruktur och IT-förvaltning
BeskrivningFlertalet verksamhetskritiska aktiviteter ska genomföras de närmast kommande åren är Riksbanken i behov av att avropa bank- och finanskonsulter. Behovet finns inom flera områden såsom projektledning, verksamhetsutveckling och verksamhetsnära frågor inom bland annat IT, betalningsinfrastruktur, Eurosystemets plattformar och internationella finansiella meddelandes standarder.
Intern identifierare2024-01161
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelUpphandlingsdokument
Intern identifierare1568633-0
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDel 1 Projektledare, delprojektledare och administratör
BeskrivningKrav för Del 1, Projektledare, delprojektledare och administratör
Intern identifierare1586960-1
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDel 2 Verksamhetsanalytiker och testare
BeskrivningKrav för Del 2 Verksamhetsanalytiker och testare
Intern identifierare1586961-2