547100-2019 - PlaneringSverige-Lidingö: Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI (Request for information) Fastighetssystem
Referensnummer: 19/313
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Request for information (RFI)/ Remiss
Detta är en RFI gällande nytt fastighetssystem till Lidingö stad och Teknik- och fastighetsförvaltningen. Staden önskar att Leverantör tar sig tid att läsa igenom underlaget och återkopplar med sina synpunkter. Vi är medvetna om att underlaget är omfattande och därför önskar vi framförallt återkoppling på följande delar:
2.5.1 Migrering
2.7 Integrationer
2.10 (punkt 3) Förvaltare
2.27.1 Option- koppling till Stadens affärssystem
Vi tar gärna emot synpunkter på hur kraven i punkterna ovan kan utformas på ett sätt som passar marknaden.
För att säkerställa att vi har möjlighet att ta hänsyn till inkomna synpunkter önskar vi få svar senast senast onsdagen den 4 december 2019 via e-post till therese.perner@lidingo.se.
Återkoppling kan även ske under Frågor & Svars funktionen som kommer vara öppen under hela remisstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Request for information