547140-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Kalmar: Miljötjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krondroppsnätet
Referensnummer: 502-9981-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget Krondroppsnätet innefattar miljöövervakningsinsatser. Då det är många olika typer av mätningar som utförs inom krondroppsnätet är det en förutsättning att utförararen har metoder, utrustning, analysmöjligheter och erfarenhet av alla. Utvecklingen av och mätningarna inom krondroppsnätet har sedan 1980-talet bedrivits i IVLs regi och IVL har också utvecklat metoder och modeller. Genom de långvariga och kontinuerliga mätserier som genererats, där samma metoder använts, möjliggörs även studier av långsiktiga trender vilket är ett viktigt syfte med krondroppsnätet. Då det är av stor vikt att dessa långsiktiga mätserier behålls genomförs därför en frivillig förhandsinsyn, för Kalmar läns luftvårdsförbunds, orgnr 832401-4839 räkning, med syfte att ingå avtal med IVL Miljöinstitut AB, orgnr 556116-2446.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71610000 Provning och analys av sammansättning och renhet, 71620000 Analystjänster, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90714500 Miljökvalitetskontroll, 90731400 Övervakning och mätning av luftföroreningar, 90732600 Mätning och övervakning av jordföroreningar, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen