547183-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Takarbeten
Referensnummer: UH-2019-493
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för att löpande underhåll av tak på Sundsvalls kommunkoncerns totala fastighetsbestånd. I omfattningen ingår bl.a akuta underhållsåtgärder, om-, ny-, och tillbyggnationer samt övrigt felavhjälpande underhåll samt takskottning.
Upphandlingen kommer att delas upp i flera geografiska och bolagsspecifika områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
1.0 Plåtarbeten - Sundsvalls kommun, Exkl Mitthem
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261100 Taklagsarbete, 45261200 Takläggning och takmålning, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45261900 Reparation och underhåll av tak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1.0 Papparbeten (inkl.Takduk) - Sundsvalls kommun, Exkl Mitthem
Del nr: 2
1.0 Takarbeten - Sundsvalls kommun, Exkl Mitthem
Del nr: 3
1.0 Plåtarbeten - Mitthem
Del nr: 4
2.0 Papparbeten (inkl. Takduk) - Mitthem
Del nr: 5
3.0 Takskottning
Del nr: 6