547209-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljöanpassade busstransporter
Referensnummer: SU FV-1442-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Lärosätena Stockholms Universitet (SU), Kungliga Tekniska högskolan (KTH), och Karolinska Institutet (KI) genomför en gemensam upphandling av ramavtal gällande Busstransporter. Anbudsgivare inbjuds härmed att lämna anbud.
Uppdraget omfattar hyra av bussar med förare och där tillhörande tjänster.
Inbjudan till upphandling
Lärosätena Stockholms Universitet (SU), Kungliga Tekniska högskolan (KTH), och Karolinska Institutet (KI) genomför en gemensam upphandling av ramavtal gällande Busstransporter. Anbudsgivare inbjuds härmed att lämna anbud. Avsikten med upphandlingen är att generera tre ramavtal, ett per lärosäte. Samtliga villkor gäller för samtliga lärosäten om inget annat uttryckligen meddelats i detta upphandlingsunderlag.
Upphandlande myndighet
Upphandlingen genomförs av Stockholms Universitet med fullmakt från Kungliga Tekniska högskolan och Karolinska institutet.
Stockholms universitetOrganisationsnummer: 202100-3062106 91 Stockholm
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen