547270-2022 - ResultatSverige-Arvika: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter
Referensnummer: Dnr 2022-210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är ett specifikt köp avseende transporter av färdiglagad mat i transportboxar från tillagningskök till mottagningskök i enlighet med bilaga 1 Transportschema. Maten är i huvudsak varm men det finns kylda produkter också. Maten ska levereras till varje enhets mottagningskök och på anvisad plats enligt önskemål.
Transporterna utförs varje dag, året runt. Dock minskar antalet ställen under sommarlov.
Maten levereras i skåp på hjul i 2 storlekar.
Upphandlingen är indelat i två (2) delar. Leverantören kan välja vilken del/delar den vill lämna anbud på.
Del 1: Edane
Del 2: Centralorten med kransorter (Glava, Klässbol, Jössefors, Sulvik och Gunnarskog).
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/org/arvika_kommun/?f=2
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55521200 Måltidsleveranser, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Maten levereras i skåp på hjul i 2 storlekar (höjd x bredd x djup - i millimeter): 1. Transportbox med värme/kyla 1440*540*8102. Transportbox med värme/kyla 1605*540*810
Transportschemat är inte fastlåst vid turordningen, utan är mer att betrakta som ett tänkbart förslag.
Del 1: Edane Del 2: Centralorten med kransorter (Glava, Klässbol, Jössefors, Sulvik och Gunnarskog).