Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statligt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal större entreprenader
Referensnummer: SPF2018-044
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser entreprenader större än 100 MSEK inom vårt befintliga fastighetsbestånd och eventuellt nya etableringar i Sverige, enligt angiven zon.
Projekten kommer i huvudsak att utföras i eller i anslutning till pågående verksamhet och i fastigheter med höga säkerhets- och skyddskrav, där verksamheten pågår dygnet runt, året om.
Projekten kommer vara ny- om- och tillbyggnationer. Ramavtalet kommer att baseras på AB 04 och ABT 06.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen