547352-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Skogsförvaltning – Upphandling av ramavtal för skogsförvaltare och skogsentreprenör
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av ramavtal för skogsförvaltare och skogsentreprenör
BeskrivningUpphandlingen avser en skogsförvaltar och skogsentreprenörstjänst. Skogsförvaltartjänsten omfattar planering, budget, avverkningsanmälning, platsbesök och dialog med fastighetsägare, intresseorganisationer och grannar samt ajourföring av skogsbruksplanen och dokumentation kopplat till certifiering. I skogsentreprenörrollen ingår utförande av skogsåtgärder samt att upprätta detaljplanering för varje område samt försäljning av virket.
Intern identifierareSBN25.146
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 77231300 Skogsförvaltning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000