547374-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster Region Värmland
Referensnummer: RS/212504
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar
Upphandlingen syftar till att säkra tillgången av leverantörer med ett brett utbud av kompetens inom nedanstående områden för att kunna avropa konsulttjänster nedan på kompetensnivå 1, 2, 3, 4 och 5.
·         Systemutveckling
·         IT-arkitekter
·         Projektledare
·         Teknisk koordinator
·         Testledare
·         Kravanalytiker
·         Systemtekniker
·         IT-säkerhetskonsult
·         BI-konsulter
Se bilaga 2 Kravspecifikation för mer information.
Beräknad avtalslängd är fyra (4) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 148 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen