547380-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Tjänster avseende vattenföroreningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lantbrukskonsult - samordning av åtgärder mot övergödning
Referensnummer: 2021-43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser genom denna upphandling upphandla en lantbrukskonsult som under tidsperiod jan 2022-tom dec 2024 ansvarar för åtgärdssamordning och projektledning i Kalmarsundskommissionens lokala vattenvårdsprojektet Fortsätt LEVA Kalmarsund och Öland - Förstärkt lokalt åtgärdsarbete mot övergödning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2021-11-25 16:00.
Upphandlande myndighet
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Omfattning
Beställaren avser genom denna upphandling upphandla en lantbrukskonsult som under tidsperiod jan 2022-tom dec 2024 ansvarar för åtgärdssamordning och projektledning i Kalmarsundskommissionens lokala vattenvårdsprojektet Fortsätt LEVA Kalmarsund och Öland - Förstärkt lokalt åtgärdsarbete mot övergödning. Projektet utgör en direkt fortsättning på LRF sydosts tidigare projekt LEVA, lokalt engagemang för vatten (2019-2021).
Projektets syfte är att
1) genomföra ett antal åtgärder som har planerats inom tidigare projekt, samt
2) starta upp nya ”minivattenråd” i dikesföretag för planering av ytterligare åtgärder.
Planeringen av nya åtgärder mot övergödning ska alltså ske i samarbete mellan flera markägare som ingår i samma avrinningsområde.
Syftet med dikesföretag, som är att upprätthålla en bra markfuktighet, är kopplat till övergödningsproblematik genom att för mycket eller för lite vatten på åkrarna leder till ökat läckage av näringsämnen. Markägarna är sedan tidigare beroende av dikesföretaget vid exempelvis rensning av markavvattningsdiken, så planeringen av nya åtgärder bygger på redan befintliga samarbeten.
Projektet ska genomföras i samarbete med kommunanställd personal i följande kommuner:
Kalmar
Torsås
Borgholm
Mönsterås
Mörbylånga
Kommunerna bidrar till att rikta arbetet mot områden där behovet av åtgärder är särskilt stort utifrån ett miljöperspektiv. Ingången gentemot dikesföretagen är att åtgärder som tex reglerbar dränering och kombidammar utgör en anpassning till pågående klimatförändringar, samtidigt som de motverkar övergödning.
Upplägget bygger på ett nära samarbete med LRF sydost, som bidrar med sitt stora kontaktnät och förtroendekapital hos lantbrukarna.
Ramavtal där avtal kommer att tecknas med en leverantör för hela åtagandet. Anbud kan endast lämnas på hela uppdraget.
Anbud kan endast lämnas på hela uppdraget.
Avtalet och projektet kommer att löpa från och med 1 Januari 2022 till och med 31 December 2024.