Officiellt namn: Riksdagsförvaltningen Postadress: Sveriges riksdag Ort: Stockholm Postnummer: SE-100 12 Land: Sverige Att: Per-Olov Korsell E-post:per-olov.korsell@riksdagen.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal Bygg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Byggentreprenader
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtalet omfattar samtliga (bygg, el, vent, VS etc.) byggåtgärder inom en byggentreprenad.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.