547426-2024 - Resultat
Sverige – Tolktjänster – Tolktjänster för döva, dövblinda, vuxendöva och personer med hörselnedsättning
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTolktjänster för döva, dövblinda, vuxendöva och personer med hörselnedsättning
BeskrivningUppdraget omfattar leverans av tolktjänster enligt följande: Tolkning genom metoderna: Teckenspråk-, dövblind-, TSS- (tecken som stöd) samt skrivtolkning. Åtaganden omfattar tolkservice främst inom vardagstolkning till såväl enskilda individer som till grupper. I åtaganden ingår främst att tolka muntliga samtal och anföranden i stunden. Översättning av omfattande skriftliga handlingar ingår inte i åtagandet.
Intern identifierareRS 2024-00434
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79540000 Tolktjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelVGR Anbudsinbjudan och avtal