547428-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Avlägsnande av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Slamsugning-, rensning samt TV-inspektion ledningar
Referensnummer: 2019/153
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på Slamsugning/rensning, TV-inspektion,för leverans, gällande Futurum Fastigheter AB, inom Örebro kommun.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90400000 Avloppshantering, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden avser slamsugning/rensning, TV-inspektion, brunnar, slamsugning av rännstensbrunnar, med mera inom Futurum Fastigheters fastighetsbestånd, inom Örebro kommuns gränser.
Örebro kommun har 150 000 invånare och är befolkningsmässigt Sveriges sjätte största kommun. Örebro tätort dominerar med ca 120 000 invånare. Övriga tätorter i kommunen med över 1 000 invånare är Garphyttan, Hovsta, Järle, Ervalla, Ölmbrotorp, Marieberg, Odensbacken, Vintrosa, Glanshammar, Latorp, Närkes Kil, St Mellösa, Brevens Bruk, Kilsmo, Hampetorp och Ekeby Almby. Nytillkomna uppdragsområden i kommunens yttre delar är bl.a. Sjöboviken, Grythem, Västeråsen och Väringen.
Under 2018 köptes tjänster för ca: 4 000 000 SEK inom området. Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
Avtalstid
Avtalet gäller 3.2.2020 - 31.1.2025 med möjlighet till förlängning upp till 1 x 24 månader.
Vid utnyttjande av denna förlängning meddelar Futurum Fastigheter AB, aktuell förlängningsperiod i god tid före gällande avtals utgång.